W ostatnich tygodniach wycena XTPL zaliczyła dynamiczny rajd. Liczne raporty bieżące ponownie nakręciły zainteresowanie spółką. Zapraszam na krótki przegląd najważniejszych informacji o spółce XTPL.
Wszystkie zaprezentowane informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych. Mimo zachowania staranności, publikowane treści mogą nie zawierać wszystkich istotnych informacji, a zaprezentowane wyceny mogą opierać się na błędnych założeniach. Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie przedstawionych materiałów. Autor może posiadać relatywnie niewielkie pakiety akcji omawianych spółek.
O XTPL
Spółka XTPL działa w segmencie nanotechnologii. Firma rozwija i komercjalizuje innowacyjną w skali globalnej, platformową technologię, chronioną przez międzynarodowe zgłoszenia patentowe, która umożliwia ultraprecyzyjne drukowanie nanomateriałów. Metoda XTPL jest przełomowa. Decyduje o tym unikatowe połączenie kilku cech: jest to metoda addytywna – pozwalająca na znaczne oszczędności czasu oraz materiału, umożliwiająca wykorzystanie zalet druku – takich jak skalowalność, efektywność kosztowa, prostota i szybkość – do produkcji zaawansowanych urządzeń dzięki niespotykanej dotąd precyzji oraz bez konieczności użycia pola elektrycznego. Ze względu na swój platformowy charakter, rozwiązanie to znajdzie zastosowanie w szeroko rozumianej branży elektroniki drukowanej1.
Aktualnie spółka prowadzi dziewięć zaawansowanych projektów dotyczących wdrożeń rozwiązań opracowanych przez XTPL na skalę przemysłową.
Wśród prowadzonych projektów, trzy wyróżniają się etapem prac i generują przychody.
“OLED 1,0 μm Naprawa połączeń metalicznych (ODR)” - Projekt dotyczy przemysłowego wdrożenia głowicy drukującej opracowanej przez XTPL. Partnerem jest HB Technology (Korea Płd.) - producent przyrządów do testowania i naprawy urządzeń dla największych globalnych producentów wyświetlaczy.
“WLP Precision Via Fill” - Projekt dotyczy urządzenia do zastosowania w produkcji półprzewodników. Kontrahent to globalny producent specjalistycznego sprzętu do produkcji elementów półprzewodnikowych (Tajwan).
“Mettalic ink” - Projekt dotyczy opracowania nanotuszów do zastosowania w produkcji płytek PCB (printed circut boards). Klientem jest Nano Dimension (Izrael).
W ramach działalności emitenta można wyróżnić trzy linie biznesowe:
moduły drukujące dla przemysłu
Delta Printing System (DPS)
nanotusze
Przychody XTPL pochodzą z usług badań i rozwoju oraz sprzedaży produktów własnych. W przychodach księgowane są również dotacje, ale te zostały pominięte na poniższym wykresie przedstawiającym strukturę przychodów.
Porównując przychody uzyskane w okresie Ik-IIIk 2022 do tego samego okresu w roku poprzednim widać znaczący wzrost.
Przychody (łącznie z dotacjami) na koniec 2022 roku najprawdopodobniej przekroczą poziom 11 mln złotych. Jeśli wysoka dynamika przychodów utrzyma się w przyszłym roku, XTPL może po raz pierwszy zaraportować zysk netto. Daje to szansę na odejście od finansowania działalności wyłącznie przez emisje i dotacje.
Przychody ze sprzedaży Delta Printing System oraz nanotuszów w okresie Ik-IIIk 2022 wyniosły 2,054 mln złotych. W tym samym okresie koszt własny sprzedanych produktów ukształtował się na poziomie 409 tys. złotych. Zatem tak zwana pierwsza marża na produktach własnych wynosi około 80%. XTPL celuje w osiąganie marży brutto na produktach własnych na poziomie powyżej 50%. W 2022 roku spółka zawarła liczne umowy dystrybucyjne. Sieć partnerów obejmuje Europę, Azję oraz Amerykę Północną.
Linie biznesowe
Delta Printing System (DPS)
Drukarka opracowana przez XTPL jest przeznaczona do działalności B+R. Jest to system szybkiego prototypowania z możliwością drukowania bardzo drobnych struktur. DPS spełnia również rolę demonstratora technologii druku XTPL. Potencjalnymi nabywcami są ośrodki badawcze i akademickie na całym świecie. Emitent szacuje, że wielkość rynku globalnego dla urządzeń tego typu wynosi od 250 do 500 sztuk rocznie. Cena urządzenia wynosi około 600 tys. złotych netto2.
Dotychczasowa sprzedano 11 sztuk DPS (z czego 1 urządzenie trafiło do typowo komercyjnego klienta):
2021 – 5 sztuk (złożono 27 ofert i przeprowadzono 42 projekty demo)
2022 – 6 sztuk
Im więcej dostarczonych urządzeń, tym większy popyt na materiały eksploatacyjne oraz usługi serwisowe. Teoretycznie istnieje możliwość nabywania materiałów od innych dostawców niż XTPL, ale może to wpływać na specyfikację techniczną urządzenia. Dotychczasowi nabywcy urządzenia nie decydują się na takie rozwiązanie.
Drukarki są ciągle rozwijane, a wraz z nowymi funkcjonalnościami cena produktu będzie rosnąć. W przyszłości możliwe będzie też oferowanie ulepszeń do sprzedanych wcześniej urządzeń (np. software, dodatki konstrukcyjne). W obszarze drukarek do wykorzystania w działaniach B+R głównymi konkurentami emitenta są Enjet, Optomec oraz SIJ.
Nanotusze
Materiały do druku oferowane przez XTPL charakteryzują się wysokim poziomem przewodności elektrycznej oraz dają możliwość drukowania bardzo małych struktur. Pole aplikacji jest szerokie, a produkty są kompatybilne z wieloma metodami druku.
Mimo, że sprzedaż jest w tej chwili niewielka to istotnie wzrosła w tym roku. W okresie Ik-IIIk 2022 zawarto 22 umowy sprzedaży (11 umów w samym IIIk, łącznie 48 umów od początku rozpoczęcia sprzedaży). Biorąc pod uwagę raportowany poziom przychodów w tym segmencie, średnią wartość umowy można szacować na około 7 tys. złotych.
Nanotusze od XTPL są w tej chwili wykorzystywane w testach i pracach badawczo-rozwojowych. Wśród klientów są zarówno instytucje badawczo-rozwojowe jak i podmioty komercyjne. W momencie, gdy pierwsze głowice drukujące zaczną działać na liniach produkcyjnych, sprzedaż tuszów wzrośnie. Zatem można uznać, że sukces tej linii biznesowej jest całkowicie zależny od powodzenia komercjalizacji głowicy drukującej XTPL.
W segmencie nanotuszów, XTPL prowadzi projekt dotyczący opracowania produktu na zamówienie (stworzenie właściwej formulacji) do zastosowania w produkcji płytek PCB. XTPL otrzymuje płatności za ukończenie poszczególnych etapów prac rozwojowych. Niedawno emitent poinformował o zakończeniu trzeciego etapu działań B+R3. Przychody z tego tytułu zostaną zaksięgowane w IVk 2022. Jeśli uda się stworzyć produkt spełniający wymagania klienta możliwe będzie uzyskiwanie przychodów w długim terminie.
Konkurenci XTPL w tej linii biznesowej to między innymi Novacentrix, PV NanoCell, Dycotec Materials, Harima Chemicals.
Moduły drukujące dla przemysłu
Z punktu widzenia przyszłości spółki jest to kluczowa linia biznesowa. To tutaj jest największy potencjał przychodowy. Ponadto ewentualny sukces komercyjny modułu drukującego XTPL napędzi sprzedaż produktów własnych (DPS, nanotusze).
Głowica drukująca XTPL wyposażona w specjalną dyszę nanosi tusz na podłoże przy użyciu technologii ultraprecyzyjnej depozycji (UPD – Ultra Precise Deposition). Szerokość nadrukowanych struktur sięga nawet 1 µm. To przełomowe rozwiązanie może być zastosowane na większości powierzchni, także elastycznych czy zakrzywionych. Za pomocą technologii UPD można tworzyć zarówno proste linie, jak i wzory czy mikrokropki. Prostota, niezrównana precyzja, szybkość i uniwersalność to cechy, które sprawiają, że nasze rozwiązanie jest unikalne. Kształt, szerokość, długość i odległość pomiędzy poszczególnymi strukturami tworzonymi tą metodą zależą od konkretnych wymogów4.
Rozwiązanie jest na wczesnym etapie komercjalizacji. Technologia jest testowana przez potencjalnych nabywców. Głowica opracowana przez XTPL będzie integrowana z urządzeniami pochodzącymi od innych podmiotów.
W tym segmencie, XTPL prowadzi dwa projekty, które przeszły do etapu walidacji/prototypowania.
Od partnera z Tajwanu, emitent otrzymał zamówienie na dostawę modułu drukującego do integracji przemysłowej. W oparciu o moduł drukujący XTPL powstanie prototyp właściwego urządzenia do zastosowań w produkcji półprzewodników. Proces poprzedzający zamówienie trwał 18 miesięcy. Przychody z tytułu sprzedaży modułu drukującego zostaną rozpoznane w 2022 roku5.
Ciekawie wygląda również współpraca z HB Technology, gdzie przeznaczeniem głowicy XTPL mają być przyrządy do testowania i naprawy urządzeń dla największych globalnych producentów wyświetlaczy. Klientami HB Technology są czołowi światowi producenci tacy jak między innymi Samsung Display Corporation. Po 24 miesiącach, do XTPL wpłynęło zamówienie urządzenia do walidacji technologii w obszarze wyświetlaczy micro OLED. Ewentualny kolejny etap współpracy to budowa prototypu urządzenia przemysłowego. Przychody z realizacji tego zamówienia zostaną rozpoznane w pierwszej połowie przyszłego roku6.
Oczekiwania inwestorów
Na dzień 30 grudnia 2022, rynek wycenił XTPL na 187,5 mln złotych.
Patrząc na samą wycenę, rynek już w tej chwili wierzy w sukces. Chociaż tym razem przesłanki są solidniejsze, warto podkreślić, że nie jest to pierwszy raz, gdy rynek wycenia sukces komercyjny XTPL. Wykres poniżej przedstawia kapitalizację XTPL w latach 2017-2022 (w mln PLN).
Z całą pewnością warto obserwować XTPL. Prowadzone projekty wyglądają bardzo obiecująco i według informacji płynących ze spółki zbliżąją się do etapu “wdrożenie przemysłowe”. Głównym problemem z punktu widzenia inwestorów (zwłaszcza tych bez specjalistycznej wiedzy branżowej) pozostaje brak realnej możliwości oceny szans na udaną komercjalizację głowicy drukującej i jej ewentualnego potencjału przychodowego.
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowych analizach, kliknij “Subscribe now”.
Dotychczas omawiane spółki:
TIM | DIG | CLD | SUN | MNS | PTW
Zachęcam też do śledzenia mojego profilu na twitterze: @BrowarekMateusz
Emitent
https://www.parkiet.com/komunikaty-espi/art26861861-xtpl-s-a-informacja-o-wyborze-oferty-emitenta-w-postepowaniu-na-dostawe-systemu-do-integracji-surowcow-w-zastosowaniach-fotonicznych
Raport bieżący 35/2022, https://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/43968290,xtpl-sa-35-2022-zrealizowanie-przez-spolke-trzeciego-etapu-fazy-technologicznej-w-ramach-umowy-z-nano-dimension-ltd
Emitent
Raport bieżący 24/2022, https://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/43023149,xtpl-sa-24-2022-przyjecie-zamowienia-na-dostawe-modulu-drukujacego-do-integracji-przemyslowej-w-prototypie-przemyslowego-urzadzenia-do-zastosowan-w-produkcji-polprzewodnikow-dla-partnera-z-tajwanu
Raport bieżący 37/2022, https://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/44203988,xtpl-sa-37-2022-przejscie-do-kolejnego-etapu-projektu-przemyslowego-w-branzy-wyswietlaczy-poprzez-sprzedaz-urzadzenia-do-walidacji-technologii-partnerowi-w-korei-pld