W sposób zupełnie niezamierzony stworzyłem serię materiałów o podmiotach związanych z szeroko rozumianą branżą logistyczną. W kolejnej odsłonie tego cyklu przedmiotem analizy jest Quantum Software SA. Spółka zainteresowała mnie ze względu na ogłoszony w lutym 2023 roku przegląd opcji strategicznych.
Poprzednie materiały o branży logistycznej:
Wszystkie zaprezentowane informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych. Mimo zachowania staranności, publikowane treści mogą nie zawierać wszystkich istotnych informacji, a zaprezentowane wyceny mogą opierać się na błędnych założeniach. Przedstawione opinie są aktualne na dzień publikacji. Autor nie zobowiązuje się do aktualizacji opublikowanych wcześniej analiz. Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie przedstawionych materiałów. Pamiętaj, aby zawsze robić własny research. Kluczem do sukcesu w inwestowaniu jest ochrona kapitału. Autor może posiadać pakiety akcji omawianych spółek.
Opis działalności
Działalność Grupy Quantum Software koncentruje się na tworzeniu i sprzedaży oprogramowania wspierającego procesy logistyczne i produkcyjne. Najważniejszym produktem Grupy jest system Qguar, którego pierwsza wersja miała premierę w 1998 roku. Qguar składa się z licznych modułów należących do klasy oprogramowania SCM (Supply Chain Management). Wdrożenie systemu pozwala optymalizować procesy związane z logistyką magazynowania, dystrybucji i produkcji.
Oferowane produkty:
Qguar Warehouse Management System Professional – Qguar WMS PRO,
Qguar Warehouse Management System Easyway – Qguar WMS EASYWAY,
Qguar Yard Management System – Qguar YMS,
Qguar Manufacturing Execution System – Qguar MES,
Qguar Transport Management System – Qguar TMS,
Moduły dodatkowe:
Qguar APS – Advanced Planning System (planowanie produkcji),
Qguar VPM – technologia Voice Picking,
Qguar 4WEB - aplikacja zdalnego dostępu do systemu,
Qguar DS - Dock Sheduling (rezerwacja doków),
Qguar RPS – zarządzanie opakowaniami zwrotnymi.
Grupa wdraża kompleksowe rozwiązania składające się również z oprogramowania oraz sprzętu pochodzącego od dostawców zewnętrznych (integracja różnych systemów i urządzeń). Proces wdrożenia systemu Qguar obejmuje projekt, konfigurację, instalację, szkolenia, wdrożenie, asystę powdrożeniową oraz serwis. Projekty trwają zwykle kilka miesięcy i mają unikalny charakter.
Przychody:
Najbardziej znaczącą kategorią w strukturze sprzedaży są usługi serwisowe, które w I półroczu 2023 roku odpowiadały za 41% przychodów całkowitych. Niemal połowa przychodów Grupy ma charakter powtarzalny.
Obecnie realizowane kontrakty są rozliczane zarówno metodą z góry ustalonego kosztu (fixed) jak i w sposób elastyczny (time & material).
Oferta Quantum Software skierowana jest przede wszystkim do centrów dystrybucyjnych, magazynów działających na zasadzie outsourcingu, firm świadczących usługi spedycyjno-transportowe oraz przedsiębiorstw produkcyjnych.
Na długiej liście klientów emitenta można znaleźć największe i najbardziej znane marki. Do klientów Grupy należą między innymi takie przedsiębiorstwa jak Dino, Orlen Oil, Rawlplug, Polfa Lublin, Pepco, Neuca, Żabka oraz Roshen. Wielu klientów korzysta z usług emitenta nieprzerwanie od kilkunastu lat.
W publikowanych raportach okresowych, spółka dzieli się informacjami dotyczącymi nowych umów przy czym są to tylko kontrakty, które można uznać za znaczące.
W I półroczu 2023 roku, sprzedaż krajowa odpowiadała za 85% przychodów. Rynki zagraniczne, które warto wymienić to Ukraina - 6% udziału w przychodach oraz Niemcy - 3% udziału w przychodach. Okazuje się, że rozwój poza granicami Polski nie jest łatwy. Jednym z celów emisyjnych w 2007 roku była ekspansja zagraniczna. Tutaj pytanie, czy 15% przychodów po wielu latach działań jest sukcesem?
W celu zwiększenia poziomu sprzedaży zagranicznej uruchomiono program partnerski, gdzie oferowane są dwa modele współpracy:
ścieżka handlowa – skierowana do dostawców rozwiązań dla e-commerce, a także firm consultingowych (w szczególności z zakresu e-commerce i SCM),
ścieżka wdrożeniowa – skierowana przede wszystkim do integratorów i producentów oprogramowania.
Akcjonariat:
Głównym akcjonariuszem jest Prezes Zarządu - Tomasz Hatala (bezpośrednio oraz przez Quantum Assets sp. z o.o. Pozostali członkowie Zarządu (Ożóg, Jędra, Mnich) także są istotnymi akcjonariuszami.
Przegląd opcji strategicznych
W lutym 2023 roku, Zarząd spółki poinformował o rozpoczęciu przeglądu opcji strategicznych. PwC Advisory sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w Warszawie pełni rolę doradcy Zarządu.
Raport bieżący 2/2023
Zarząd Quantum software S.A. z siedzibą w Krakowie ("Emitent") informuje niniejszym, że podjął decyzję o rozpoczęciu przeglądu opcji strategicznych ("Przegląd"), którego celem jest rozpoznanie możliwych kierunków rozwoju Emitenta. Rezultatem przeglądu będzie ocena możliwych dróg rozwoju i serii działań zmierzających do maksymalizacji wartości dla akcjonariuszy.
Emitent rozważa wiele możliwych kierunków strategicznych, które w szczególności mogą oznaczać pozyskanie inwestora strategicznego lub finansowego i skutkować zmianą struktury akcjonariatu Emitenta. Emitent nie gwarantuje jednak, że Przegląd doprowadzi do jakiejkolwiek transakcji zmieniającej tę strukturę.
Decyzja o podjęciu Przeglądu wynika z sygnałów zainteresowania jakie Emitent otrzymał od potencjalnych inwestorów. Sygnały te dotarły bez podejmowania przez Emitenta jakichkolwiek działań inicjujących. Żadna decyzja związana z wyżej wskazanym wyborem opcji strategicznej nie została jednak podjęta i nie ma pewności czy i kiedy zostanie podjęta1.
Quantum Software może być atrakcyjnym celem przejęcia ze względu na imponujące portfolio klientów. Ewentualne przejęcie spółki może od razu dać nabywcy mocną pozycję na polskim rynku. Przypuszczam, że gdyby taki scenariusz miał się zmaterializować to główny akcjonariusz będzie oczekiwał znaczącej premii względem aktualnej wyceny rynkowej.
Wyniki finansowe
Dla całej Grupy rok ubiegły przyniósł ponad 16% wzrost przychodów osiągając wartość 45,3 mln. Zyskowność jednak – głównie wskutek szybko rosnących kosztów wynagrodzeń - zmalała z 3,2 mln zł do 2,3 mln netto. Warto zaznaczyć, że wynagrodzenia, a także inne koszty rosły głównie na skutek wysokiej inflacji. Rekompensowanie tego zjawiska wymaga podnoszenia cen. To jednak przynosi rezultat długoterminowo2.
Średnia roczna stopa wzrostu przychodów Quantum Software w latach 2016-2022 wyniosła 10%.
Średni poziom marży EBIT w latach 2017-2022 (z pominięciem 2020 roku) wynosi 7,5%. Wysoką rentowność w 2020 roku należy traktować jako zdarzenie jednorazowe:
Otóż największa nasza grupa klientów to ci, których pandemia istotnie nie dotknęła - najczęściej producenci lub dystrybutorzy artykułów FMCG. Drugim zaś czynnikiem było przyspieszenie rozwoju e-commerce czyli częstą konieczność przemodelowania łańcuchów dostaw. To zaś owocowało wzrostem ilości zamówień na zmiany w procesach obsługiwanych przez nasze oprogramowanie3.
Analizując wyniki w poszczególnych kwartałach widać, że rentowność może być zmienna co najprawdopodobniej wynika z liczby oraz skali projektów przypadających na dany okres.
Koszty świadczeń pracowniczych w I połowie 2023 roku wyniosły 11,3 mln złotych (+31% r/r) i w relacji do przychodów stanowią obecnie 47% wobec 41% w tym samym okresie rok wcześniej.
Poziom zatrudnienia w Grupie jest stabilny. Liczba dostępnych specjalistów pozwala na prowadzenie nawet kilkunastu dużych projektów jednocześnie. W 2022 roku udało się poprawić średni poziom przychodu przypadającego na jednego pracownika.
Otoczenie rynkowe
Uwarunkowania zewnętrzne są sprzyjające dla takich podmiotów jak Quantum Software. Wśród czynników mających wpływ na kształt otoczenia rynkowego, można wyróżnić:
rosnąca rola handlu internetowego;
duży popyt na powierzchnię magazynową w Europie;
potrzeba optymalizacji procesów logistycznych w celu obniżenia kosztów;
wysokie koszty pracy co generuje popyt na rozwiązania informatyczne i automatykę;
rozwój technologii w zakresie urządzeń, które można wykorzystać do usprawnienia działania magazynu.
Wydatki przedsiębiorstw na oprogramowanie rosną. Na wykresie poniżej przedstawiono globalne wydatki na oprogramowanie w podziale na jego typy.
Udział systemów klasy SCM w całkowitych wydatkach można szacować na około 7%. Według zaprezentowanych danych, wartość rynku oprogramowania wspomagającego zarządzanie łańcuchami dostaw w latach 2016-2022 rosła w tempie 5-6% rocznie. Zatem przychody Quantum Software w tym okresie rosły szybciej niż wartość rynku.
Obecnie dwa główne trendy jeśli chodzi o oprogramowanie to odejście od systemów “on-premise” do rozwiązań chmurowych oraz popularyzacja modelu rozliczeń SaaS. Wyżej wymienione trendy sprzyjają dużym, działającym na globalną skalę dostawcom (Microsoft, Oracle, SAP, BlueYonder).
Wybór dostawcy systemu magazynowego jest dużym wyzwaniem dla nabywcy i zależy od bardzo wielu czynników takich jak między innymi branża, wielkość magazynu, rodzaj realizowanych operacji oraz budżet. Na rynku panuje duża konkurencja, ale część rynku, o którą oparta jest działalność Quantum Software jest o tyle specyficzna, że są to złożone wdrożenia, gdzie “pułkowe” rozwiązania mogą się nie sprawdzać. Wobec powyższego można wywnioskować, że Emitent konkuruje przede wszystkim z podmiotami działającymi regionalnie (np. Logifact, Optidata, PSI, ConsafeLogistics, EPG, Asseco, Comarch).
Wycena
Poniżej mój model wyceny Quantum Software przygotowany w oparciu o następujące założenia (jest to bardzo prosta wycena oparta o założenie kontynuacji długoterminowych trendów):
Dynamika przychodów w latach 2023-2027 - 10%.
Marża EBIT - 7% (średnia dla lat 2017-2022 z pominięciem 2020 roku wynosi 7,5%).
Stopa dyskontowa - 15,5%:
stała struktura finansowania w analizowanym okresie oparta w 100% o kapitał własny;
używając modelu CAPM dla kapitału własnego otrzymujemy wartość 15,5% (Rf = 5,5%; ERP = 10%; B = 1)4.
Reinwestycje - 1 mln złotych rocznie powyżej amortyzacji w celu utrzymania konkurencyjności.
Efektywna stopa podatkowa - 9% (zgodnie z średnią wartością dla lat 2019-2022, IP BOX).
Dynamika przychodów po okresie prognozy - 2%.
Przepływy pieniężne zdyskontowano na dzień publikacji niniejszego materiału.
Na podstawie przyjętych założeń wycena Quantum Software wynosi 31,7 mln złotych (tj. 23,30 w przeliczeniu na jedną akcję). Wycena rynkowa na dzień 17.11.2023 - 33,6 mln złotych.
Ze względu na niską płynność spółka notowana jest na dwóch fixingach. Inwestując pod potencjalne wezwanie ponosi się duże ryzyko, że w sytuacji gdy nie pojawi się nowy inwestor, pozycja może być trudna do zamknięcia. Sam zakup akcji też może być wyzwaniem.
Podsumowanie
Quantum Software od lat obsługuje największe podmioty w Polsce. Niestety, spółce dotychczas nie udało się zaistnieć na większą skalę zagranicą, co sprawia, że biznes można ocenić jako bardzo solidny, ale znajdujący się w pewnej stagnacji. Ogłoszony przegląd opcji strategicznych może, ale nie musi doprowadzić do zmian w składzie akcjonariatu.
Plusy:
Rosnący rynek docelowy.
Solidny biznes i wieloletnie doświadczenie.
Imponujące portfolio klientów.
Przegląd opcji strategicznych stanowiący potencjalny katalizator wzrostu kursu.
Minusy:
Brak istotnej ekspansji zagranicznej, co przekłada się na stagnację jeśli chodzi o skalę działalności.
Projekty mają unikalny charakter więc trudno o dynamiczny wzrost przychodów.
Wielu konkurentów zarówno polskich jak i zagranicznych.
Strefa Niskiej Płynności - dwa fixingi.
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowych analizach, kliknij “Subscribe now”.
Możesz liczyć na 10-15 maili w roku z wysokiej jakości treścią. Zero spamu!
Indeks A-Z dotychczas omawianych spółek
Zachęcam też do śledzenia mojego profilu na X (twitter) @BrowarekMateusz
https://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/44538590,quantum-software-sa-2-2023-przeglad-opcji-strategicznych
Sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej Quantum software S.A. za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku, https://quantum-ir.pl/xhtml/2022/sprawozdanie_zarzadu_z_dzialalnosci_grupy_kapitalowej_2022.xhtml
List Prezesa Zarządu, https://quantum-ir.pl/wp-content/uploads/2021/11/list_prezesa_zarzadu_quantum_software_sa.pdf
Beta na podstawie danych prof. Damodarana