Rozwiązania dla magazynów wysokiego składowania
Krótkie omówienie spółki Robs Group Logistic S.A.
Robs Group Logistic S.A. (RGL) oferuje rozwiązania dla magazynów wysokiego składowania. Główną działalnością spółki są usługi związane z montażem, demontażem i przebudowami regałów magazynowych. RGL osiąga większość przychodów ze sprzedaży na rynku szwedzkim. W planach jest mocniejsze zaakcentowanie obecności na rynku polskim oraz ekspansja na kolejnych rynkach zagranicznych. Pierwszym dniem notowań akcji RGL na rynku NewConnect był 28 kwietnia 2023 roku.
Wszystkie zaprezentowane informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych. Mimo zachowania staranności, publikowane treści mogą nie zawierać wszystkich istotnych informacji, a zaprezentowane wyceny mogą opierać się na błędnych założeniach. Przedstawione opinie są aktualne na dzień publikacji. Autor nie zobowiązuje się do aktualizacji opublikowanych wcześniej analiz. Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie przedstawionych materiałów. Pamiętaj, aby zawsze robić własny research. Kluczem do sukcesu w inwestowaniu jest ochrona kapitału. Autor może posiadać pakiety akcji omawianych spółek.
Opis działalności
Oferta:
montaże, demontaże i przebudowy regałów magazynowych (w tym serwis, naprawy i przeglądy).
obrót towarami:
sprzedaż i dostawy regałów i elementów regałów magazynowych z recyklingu (części pochodzące z demontażu są znacznie tańsze niż nowe, a po przygotowaniu przez RGL stanowią pełnowartościowy produkt),
sprzedaż części i regałów wysokiego składowania.
produkcja części, elementów i akcesoriów stalowych do regałów:
hamulce paletowe, półki, wzmocnienia słupów, odbojnice i osłony (RGL dysponuje własnym parkiem maszynowym; jest to całkowicie własna produkcja oprócz malowania, które jest zlecane na zewnątrz; części mogą być również zaprojektowane na indywidualne zamówienie klienta).
W ramach prowadzonych projektów, RGL oferuje również pełne doradztwo techniczne.
W tym roku, do oferty włączono logistykę kontraktową - spółka rozpoczęła świadczenie usługi - składowania i przechowywania towarów na zlecenie.
Nowością jest również nawiązanie współpracy z firmą Sunsol w celu połączenia sił w zakresie instalacji fotowoltaicznych. Sunsol ma dostarczać systemy fotowoltaiczne, a RGL komponenty konstrukcyjne do montażu instalacji np. na dachach magazynów.1
Na stronie internetowej spółki dostępny jest konfigurator regałów magazynowych. Już na początku, każdy klient może samodzielnie określić jakiego typu rozwiązaniami jest zainteresowany.
W pierwszym półroczu 2023 roku, można zaobserwować znaczący wzrost udziału towarów w strukturze sprzedaży. Towary odpowiadały za 43% wszystkich przychodów (w 2022 roku udział tej kategorii ukształtował się na poziomie 32%).
Klienci:
W II kwartale 2023 roku, ponad 90% przychodów RGL pochodziło ze sprzedaży zagranicznej.
Głównymi klientami Robs Group Logistic są firmy z branży logistyki magazynowej:
Constructor AB
Jungheinrich Svenska AB
NORDISKA Lagermontage AB
Stow Group
AJ Produkter
BITO-Lagertechnik A/S
W 2022 roku, sprzedaż do Constructor AB osiągnęła 39% całkowitych przychodów, a sprzedaż do Jungheinrich Svenska AB - 19%. Niewielka liczba klientów z bardzo dużym udziałem w sprzedaży jest oczywiście dużym ryzykiem.
RGL deklaruje ambitne plany dotyczące dalszej ekspansji międzynarodowej. Spółka jest zainteresowana wejściem na takie rynki jak Dania, Holandia, Belgia, Finlandia, Norwegia. Czynnikiem sprzyjającym jest współpraca z międzynarodowymi podmiotami na rynku szwedzkim co daje możliwość rozszerzania współpracy na kolejne kraje.
Na początku października 2023 roku, spółka poinformowała o pozyskaniu pierwszego dużego zlecenia na rynku duńskim. Klientem końcowym jest globalna firma logistyczna DSV. Miejscem realizacji jest park magazynowy w miejscowości Horsens, a kwota zlecenia wynosi 500 tys. euro.2
Kredyt inwestycyjny i PSSE:
W 2023 roku spółka nabyła obiekt magazynowo produkcyjny z biurami w Gdańsku i przeniosła tam całą działalność operacyjną.
Zarząd Spółki po przeprowadzeniu analiz podjął decyzję o zakupie nieruchomości w Gdańsku. Zakup sfinansowany został środkami własnymi oraz kredytem inwestycyjnym - umowa o kredyt podpisana została w dniu 26.01.2023 r., kwota kredytu inwestycyjnego: 9,2 mln zł. (raport ESPI nr 2/2023). O zakupie Spółka informowała raportami ESPI nr 4 i 5 /2023, łączna powierzchnia użytkowa nieruchomości wynosi 2043,08 m2. Strony ustaliły cenę brutto sprzedaży przedmiotowej nieruchomości na: 14 117 400,00zł (czternaście milionów sto siedemnaście tysięcy czterysta złotych), tj. z VAT. Od marca 2023 roku działalność operacyjna prowadzona jest w nowo zakupionym obiekcie w Gdańsku przy ulicy Budowlanych 15E. Obiekt ten posiada atrakcyjne położenie ze względu na bliskość ważnych węzłów komunikacyjnych oraz aglomeracji Trójmiejskiej.3
Spółka działa w ramach Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Produkty własne wyprodukowane w Gdańsku nie będą objęte podatkiem dochodowym (decyzja wydana jest na czas określony - 12 lat licząc od jej wydania).
Do najważniejszych wydarzeń w pierwszym kwartale 2023 roku należy zaliczyć uprawomocnienie się Decyzji z dnia 30.12.2022 o wsparciu nr PSSE.DW.66.2022 z Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (maksymalna wysokość pomocy publicznej wynosi 6 050 000,00 zł, raport ESPI nr 3/2023).4
Zatrudnienie:
Na dzień 30 czerwca 2023 roku, w przeliczeniu na pełne etaty Emitent zatrudniał 29 osób. Firma współpracuje również z podwykonawcami.
Rozszerzenie działalności o kolejne rynki zagraniczne będzie wymagało zwiększenia zatrudnienia. Także w krótkiej perspektywie można spodziewać się wzrostu liczby zatrudnionych na umowę o pracę jak i kosztów związanych z korzystaniem z usług podwykonawców.
Akcjonariat:
Na dzień 14 sierpnia 2023 roku, akcjonariat RGL przedstawia się następująco:
Robert Dąbrowski (Prezes Zarządu) - 38,1% udziału w kapitale i 53,0% udziału w głosach;
Paweł Jankowski - 24,6% udziału w kapitale i 18,7% udziału w głosach.
Wyniki Finansowe
W 2022 roku przychody RGL wyniosły 22,5 mln złotych, co stanowi wzrost o 109% w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego. Przychody w pierwszym półroczu 2023 roku wyniosły 12,4 mln złotych (+34% r/r). Celem postawionym przez Zarząd przy emisji w 2021 roku było osiągnięcie przychodów na poziomie 26,5 mln złotych do 2025 roku. Wydaje się, że ten cel jest realny do osiągnięcia już w 2023 roku.
Zysk netto zaraportowany w 2022 roku wyniósł 2,6 mln złotych (-14% r/r). Zysk netto wypracowany w pierwszym półroczu 2023 roku wyniosły 1,2 mln złotych (+60% r/r).
W drugim kwartale 2023 roku Robs Group Logistic osiągnęła przychody ze sprzedaży w wysokości 6,5 mln złotych.
Kolejne wykresy prezentują EBIT oraz zysk netto w poszczególnych kwartałach 2022 i 2023 roku. Kwartalne wyniki mogą charakteryzować się istotną zmiennością, która wynika z tego ile zleceń jest fakturowanych w danym okresie.
Ponad 90% przychodów z eksportu rozliczana jest w euro, a zdecydowana większość kosztów ponoszona jest w złotym. Stąd kurs EUR/PLN ma bardzo istotne znaczenie dla rentowności.
Kolejnym istotnym czynnikiem wpływającym na wynik netto są koszty finansowe. W drugim kwartale koszty odsetkowe poniesione przez RGL wyniosły 584 tys. złotych. Na koniec II kwartału 2023 roku w zobowiązaniach długoterminowych znalazły się poniższe pozycje:
8,4 mln złotych: kredyt na zakup nieruchomości (stawka WIBOR 3M, marża PKO BP SA wynosi: 1,90 p.p).
7,4 mln złotych: inne zobowiązania finansowe - przede wszystkim leasingi na maszyny.
Rynek
Oferta spółki spotkała się w ostatnich latach z bardzo sprzyjającym otoczeniem. Niemal 50% aktualnych zasobów przestrzeni magazynowej w Szwecji powstała w ciągu ostatnich 10 lat.5
Szwecja - nowa powierzchnia magazynowa w latach 2014-2024:
Po rekordowym 2022 roku, rok bieżący może przynieść kolejne historyczne wyniki w zakresie oddanej do użytku powierzchni magazynowej.
Przy czym, nowa powierzchnia magazynowa nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na popyt na usługi i produkty RGL. Bardzo duże znaczenie mają też wszelkie przebudowy i rekonfiguracje wynikające z rotacji najemców, optymalizacji powierzchni do składowania oraz automatyzacji.
Polska - podaż i popyt na powierzchnię magazynową w latach 2014-2023:
Duże znaczenie w ostatnich latach miała również niewystarczająca dostępność nowych regałów i ich wysokie ceny w sytuacji po pandemicznej. Klienci byli skłonni korzystać z oferty regałów używanych. Te czynniki były korzystne dla RGL. Spółka dysponowała zapasami regałów używanych oraz przez realizację usług demontażu miała dostęp do tego produktu.
Wydaje się, że w bieżącym roku otoczenie można nadal określać jako sprzyjające. Nieźle zapowiada się też kolejny rok. Jednak po bardzo dynamicznych latach, trzeba spodziewać się schłodzenia na rynku powierzchni magazynowych.
Istotne znaczenie dla rynku ma również agenda klimatyczna, która sprawia, że dla najemców stają się atrakcyjne różnego rodzaju ekologiczne certyfikacje budynków magazynowych. Starsze konstrukcje mogą z tego powodu “wypadać” z rynku lub być modernizowane, co też będzie wpływało na popyt na usługi i produkty Robs Group Logistic.
Zarząd Robs Group Logistic w trakcie czatu na portalu Stockwatch:
W branży magazynowej widzimy przetasowania na rynku inwestycyjnym, głównie nowych obiektów. Z kolei inwestycje odtworzeniowe - przebudowy magazynów i popyt na regały używane rosną. Na pewno nasila się konkurencja, jednak tutaj jesteśmy spokojni ze względu na nasze kompetencje oraz doświadczenie i rozpoznawalność firmy. Naszą odpowiedzią na ewentualne czynniki negatywne jest dywersyfikacja działalności w obszarze logistyki magazynowej i produkcji elementów stalowych. Między innymi dlatego przygotowujemy ofertę produkcji konstrukcji dla instalacji fotowoltaicznych.6
Wycena
Spodziewane pogorszenie wyników:
Od początku notowań, na rynku dominuje strona podażowa. Ja również w perspektywie kolejnych 12 miesięcy spodziewam się pogorszenia wyników raportowanych przez RGL. Prawdopodobny scenariusz to wzrost przychodów i spadek rentowności. Dodatkowo wynik będzie istotnie obciążony kosztami finansowymi.
Na dzień 13.10.2023 wycena rynkowa RGL wynosiła 26 mln złotych (1,25 zł w przeliczeniu na jedną akcję). Wskaźnik C/Z kształtuje się na poziomie ~8,7.
WDX:
Pewien punkt odniesienia dla RGL może stanowić spółka WDX, która prowadzi podobną działalność, ale na większa skalę. WDX była notowana na GPW do czerwca 2018 roku i została wycofana z obrotu przy wycenie 137 mln złotych. Poniżej wyniki finansowe WDX na koniec I kwartału 2018 oraz za 2022 rok.
Wycena WDX w 2018 roku była wysoka. Jak widać mimo rosnących przychodów, osiąganie wysokich marż w tej branży nie jest łatwe.
Podsumowanie
RGL to spółka o prostym, ale ciekawym modelu biznesowym, która świetnie wykorzystała sprzyjające w ostatnich latach otoczenie rynkowe do skokowego zwiększenia skali działalności i osiągania wysokiej rentowności. Za niewątpliwy sukces RGL należy postrzegać udaną współpracę z dużymi graczami na rynku logistyki.
W kolejnych latach, a w szczególności po 2024 roku należy zakładać, że otoczenie będzie trudniejsze. Mniej nowych powierzchni magazynowych w budowie i przez to większa konkurencja mogą niekorzystnie wpływać na rentowność. Wprawdzie RGL przygotowuje się do tego wchodząc na kolejne rynki jak na przykład Dania oraz oferując nowe produkty takie jak instalacje do montażu paneli słonecznych, ale marże raczej znormalizują się na niższym poziomie niż ten obserwowany w ostatnich latach.
Jako znak zapytania można ocenić wejście w obszar logistyki kontraktowej. Trudno wyobrazić sobie osiągnięcie atrakcyjnej rentowności w tym biznesie bez odpowiedniej skali i automatyzacji.
Aktualna wycena rynkowa RGL i perspektywy na kolejne kwartały nie dają przestrzeni do wzrostów, ale na pewno warto zapoznać się z działalnością spółki i śledzić kolejne raporty.
Plusy
Możliwość rozszerzania współpracy na kolejne rynki w oparciu o dotychczasowych klientów.
Nowe produkty takie jak instalacje pod panele słoneczne wydają się być dobrym pomysłem w kontekście agendy klimatycznej i dużego zainteresowania certyfikacjami budynków magazynowych.
Spółka pokazała, że potrafi wykorzystywać szanse rynkowe i ma kompetencje, które są poszukiwane na rynku.
Minusy
Po latach wzrostów, po 2024 roku można spodziewać się spowolnienia na rynku powierzchni magazynowych.
Kilku klientów odpowiada za cały obrót - zatem ryzyko utraty kluczowych kontrahentów jest wysokie.
Istotne koszty finansowe obciążające wynik w kolejnych kwartałach.
Rozszerzanie działalności o logistykę kontraktową, która prawdopodobnie będzie działalnością o bardzo niskiej rentowności.
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowych analizach, kliknij “Subscribe now”.
Możesz liczyć na 10-15 maili w roku z wysokiej jakości treścią. Zero spamu!
Indeks A-Z dotychczas omawianych spółek
Zachęcam też do śledzenia mojego profilu na X (twitter) @BrowarekMateusz
Jeśli interesują Cię spółki o niskiej kapitalizacji notowane na rynku NewConnect, zapraszam do zapoznania się z analizą Grupy Abak:
https://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/45780879,robs-group-logistic-sa-12-2023-porozumienie-o-wspolpracy-produkcja-konstrukcji-dla-systemow-fotowoltaicznych
https://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/46530597,robs-group-logistic-sa-13-2023-znaczace-zlecenia-na-rynek-dunski
https://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/44669570,robs-group-logistic-sa-5-2023-umowa-zakupu-nieruchomosci
https://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/44535188,robs-group-logistic-sa-3-2023-decyzja-o-wsparciu-psse
Logistics Sweden 2023, Cushman & Wakefield
https://www.stockwatch.pl/czat-inwestorow-gieldowych/robert-dabrowski-prezes-zarzadu-i-robert-kurowski-doradca-zarzadu-robs-group-logistic-start-13-wrzesnia-o-godz-1100,647