Automatyka Pomiary Sterowanie
Rozwój infrastruktury strategicznej i wdrażanie idei przemysłu 4.0
Automatyka-Pomiary-Sterowanie S.A. (APS) to spółka, która dobrze pasowałaby do cyklu o solidnych, ale nieznanych szerzej podmiotach notowanych na rynku NewConnect.
APS to firma inżyniersko-wdrożeniowa założona w 1993 roku (debiut na NewConnect w 2008 roku). Spółka oferuje kompleksowe usługi z dziedziny automatyki przemysłowej, elektryki i robotyzacji (od projektu, poprzez wykonawstwo, montaż aż po serwis wykonanego stanowiska). Każdy projekt charakteryzuje się indywidualnym podejściem.
Wszystkie zaprezentowane informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych. Mimo zachowania staranności, publikowane treści mogą nie zawierać wszystkich istotnych informacji, a zaprezentowane wyceny mogą opierać się na błędnych założeniach. Przedstawione opinie są aktualne na dzień publikacji. Autor nie zobowiązuje się do aktualizacji opublikowanych wcześniej analiz. Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie przedstawionych materiałów. Pamiętaj, aby zawsze robić własny research. Kluczem do sukcesu w inwestowaniu jest ochrona kapitału. Autor może posiadać pakiety akcji omawianych spółek.
Podstawowe informacje
Emitent może pochwalić się udziałem w wielu projektach o istotnym znaczeniu dla gospodarki narodowej. Z usług APS korzystają elektrociepłownie, elektrownie, oczyszczalnie ścieków, zakłady ciepłownicze, szpitale, przedsiębiorstwa przetwórstwa spożywczego, wodociągi, porty lotnicze oraz metro warszawskie.
APS współpracuje z czołowymi producentami aparatury pomiarowej i urządzeń automatyki. Są to między innymi: ABB, SIEMENS, APAR, APLISENS, ASKOM, ASTOR, DKC, HONEYWELL, LIMATHERM, LUMEL, MEAN WELL, PHOENIX CONTACT, PILZ, RQS, RITTAL, SELS, SIEMENS, SIMEX, SMC, TURCK, WAGO, WEINTEK, YOKOGAWA.
Oferta:
Projektowanie:
projekty wykonawcze w zakresie instalacji elektrycznych oraz elektroenergetycznych, w zakresie automatyki przemysłowej, automatyki budynkowej oraz robotyki;
Programowanie
Prefabrykacja:
szaf sterowniczych;
pulpitów sterowniczych;
rozdzielnic niskiego napięcia;
Robotyzacja:
automatyczne zrobotyzowane systemy do paletyzacji, spawania, malowania, zgrzewania, obsługi maszyn, konfekcji, pakowania, montażu i przenoszenia elementów;
Wzorcowanie:
mierników instalacji elektrycznej, czujników temperatur, przetworników, regulatorów, rejestratorów, wyświetlaczy, separatorów, przetworników ciśnienia, różnicy ciśnień, manometrów, presostatów;
Wykonawstwo i serwis:
montaż;
uruchomienie;
serwis 24h.
Obecnie głównymi obszarami działalności są prace związane z instalacjami elektrycznymi. Oferta związana z robotyzacją została uruchomiona stosunkowo niedawno.
Klienci:
APS posiada bardzo bogate referencje obejmujące realizacje projektów dla takich podmiotów jak między innymi Grupa Azoty, PEPEES, Rafako, PADMA, Clovin, Metro Warszawskie, PGNIG, ENEA, PGE, MPWiK Warszawa, Energa, EC Białystok, EC Siekierki, EC Żerań, EC Kalisz.
Obok projektów mających charakter jednorazowy, APS realizuje również kontrakty obejmujące usługi serwisowe i eksploatacyjne. W 2022 roku tego typu usługi świadczono dla Grupy Enea, PUHP Lech ZUOK, Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, EC Siekierki, Fortum Silesia EC Zabrze, MPEC Bielsk Podlaski, Stadion Miejski (Białystok) oraz NOVAGO.
Okazyjnie spółka realizuje również projekty zagranicą - np. w Holandii.
Istotna umowa:
We wrześniu 2023 roku, spółka poinformowała raportem bieżącym 3/2023 o zawarciu istotnej umowy z firmą ERBUD S.A. na wykonanie robót z branży elektrycznej i AKPiA w ramach budowy dwóch kotłów gazowych w Cukrowni Miejska Górka. Przewidywany termin zakończenia umowy to I kwartał 2025 roku. Kwota Umowy, zależnie od realizowanych opcji, wynosi około 10 000 000 PLN netto1.
Struktura organizacyjna:
W 2015 roku, w wyniku zakupu udziałów, APS stała się 100% właścicielem Zakładu Remontowo Usługowego Instalacji i Urządzeń Elektroenergetycznych ELREM Sp. z o.o. Analizując wyniki finansowe, można stwierdzić, że wpływ Elrem na wyniki APS systematycznie maleje.
Najważniejszym zasobem APS są pracownicy. Spółka współpracuje blisko z Wydziałem Elektrycznym Politechniki Białostockiej, gdzie pracownicy APS prowadzą zajęcia, a studenci mogą korzystać z licznych staży oferowanych przez APS.
Co ciekawe, zatrudnienie w APS maleje. Spółka działa bardziej efektywnie korzystając z usług obcych, które można łatwiej dopasować do skali realizowanych kontraktów w danym okresie. Być może część etatów została też przeniesiona na umowy B2B.
Zmiana Zarządu:
W 2023 roku miało miejsce ważne zdarzenie dla przyszłości APS. Po 30 latach Jerzy Busłowski przestał zarządzać spółką. Wraz z nim z zarządu odszedł również Bogusław Kajetan Łącki. Nowym Prezesem Zarządu został Maciej Krajewski, a Wiceprezesem Zarządu Krzysztof Lotko.
Oddajemy Wam ostatnie w tej kadencji sprawozdanie z działalności Grupy Kapitałowej AUTOMATYKA – POMIARY – STEROWANIE S.A. Wyniki osiągnięte przez Spółkę są zadowalające, stąd nasze podziękowania dla wszystkich pracowników za dobrą pracę, za pokonanie ogromu przeciwności stawianych przez otoczenie gospodarcze w 2022 roku.
Wraz z odbyciem Walnego Zgromadzenia zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za 2022 rok kończymy pracę w Zarządzie i z tego powodu - w sposób szczególny Dziękujemy Wszystkim Klientom, Partnerom oraz obecnym i byłym Pracownikom, Koleżankom i Kolegom, z którymi współpracowaliśmy przez ponad 43 lata – w tym 30 lat w Spółce.
Tworzenie Automatyki Przemysłowej z Wami to była Wspaniała Przygoda – jeszcze raz Dziękujemy Wam za te piękne chwile. Z pierwszym dniem po odbyciu ZWZA zatwierdzającego sprawozdanie finansowe spółki za 2022 przekazujemy zarządzanie Spółką w ręce Pana Macieja Krajewskiego - Prezesa Zarządu powołanego Uchwałą Rady Nadzorczej nr URN/21/2022 z dnia 11.10.2022r2.
Akcjonariat:
Wyniki finansowe
Przychody APS w okresie 2013-2023 rosły w tempie około 5% rocznie. Za ostatnie 12 miesięcy zaraportowano 39,8 mln złotych przychodów ze sprzedaży (stan na koniec III kwartału 2023). Można się spodziewać, że przychody za cały 2023 rok przekroczą granicę 40 mln złotych.
Spółka osiągnęła rekordowy poziom przychodów w 2017 roku co było rezultatem realizacji dużych kontraktów, które niestety nie pozwoliły osiągnąć zakładanego poziomu rentowności. Dodatkowo, w 2018 roku spółka zależna Elrem straciła kontrakt serwisowy na obsługę istotnego klienta co wpłynęło niekorzystnie na wyniki w tym okresie.
Pierwsze trzy kwartały 2023 roku były bardzo udane dla APS. Każdy kwartał charakteryzował się wzrostem przychodów rok do roku.
Marżę najlepiej oceniać w dłuższych okresach. Kwartalna rentowność może się istotnie różnić ze względu na realizację i rozliczenie poszczególnych kontraktów.
Główne kategorie kosztów ponoszonych przez APS to wartość sprzedanych towarów i materiałów (działalność handlowa), wynagrodzenia, usługi obce oraz zużycie materiałów i energii. Analizując poniższy wykres można stwierdzić, że spółka dobrze poradziła sobie z presją kosztową w ostatnich latach.
W III kwartale 2023 roku zaraportowano 1,7 mln złotych pozostałych kosztów operacyjnych z tytułu aktualizacji wartości aktywów niefinansowych. Nie jest dla mnie jasne co kryje się pod tą pozycją.
W ostatnich kwartałach można zaobserwować wzrost poziomu należności, chociaż patrząc przez pryzmat danych historycznych nie jest to jeszcze wartość alarmująca.
APS chętnie dzieli się zyskami z akcjonariuszami. Jedyna przerwa w wypłatach miała miejsce w trudniejszym dla firmy okresie 2016-2017.
Otoczenie
APS ma unikalne kompetencje w obszarze instalacji elektrycznych związanych z realizacją elementów infrastruktury strategicznej. Ambicją spółki jest również rozwijać się w sektorze automatyzacji i robotyzacji.
W Polsce mamy do czynienia zarówno z ogromnymi potrzebami w zakresie inwestycji w infrastrukturę strategiczną jak i z istotnym zapóźnieniem przemysłu jeżeli chodzi o automatyzację i robotyzację. O ile szybkie zwiększenie skali działalności prowadzonej przez APS może być trudne lub nawet niepożądane (jak pokazały lata 2016-2018), to można przypuszczać, że większa liczba zleceń dostępnych na rynku pozwoli spółce wykorzystać pozycję rynkową i podnieść rentowność.
Infrastruktura strategiczna:
APS działa w obszarach, które są kluczowe z punktu widzenia rozwoju i odporności państwa. Obecnie bardzo dużo mówi się o potrzebnych inwestycjach w obszarze między innymi wytwarzania energii. APS ma kompetencje, żeby skorzystać z tego trendu.
Jako czynnik sprzyjający, można tutaj wskazać też środki z Krajowego Planu Odbudowy. Chociaż uważam, że ten temat jest już bardzo “zgrany” przez inwestorów i nie ma co się nad nim specjalnie rozwodzić. Sam też zdecydowanie nie jestem zwolennikiem analizy “top-down”. Rozpoznanie, która spółka rzeczywiście skorzysta na pojawieniu się dodatkowej płynności pod kontrolą rządzących jest niemożliwe. Jak pokazuje historia, realizacja dużych kontraktów bardzo często kończy się dla wykonawców i podwykonawców stratami.
Robotyzacja i automatyzacja:
Producenci robotów przemysłowych nie oferują gotowych rozwiązań i współpracują bezpośrednio z podmiotami inżynieryjnymi, które projektują, budują i uruchamiają instalacje. Taki podział kompetencji powoduje, że przedsiębiorstwa takie jak APS pełnią ważną rolę w całym procesie inwestycyjnym.
W Europie liczba instalacji nowych robotów wzrosła o 24% do 84 302 sztuk w 2021 r. Stanowi to nowy rekord. Niemcy, które należą do pięciu najbardziej zrobotyzowanych rynków na świecie, miały 28% udziału we wszystkich nowych instalacjach w Europie. Na kolejnych miejscach znalazły się Włochy z 17% i Francja z 7%. W Polsce wskaźnik robotyzacji odstaje od najbardziej zrobotyzowanych krajów i wynosi 52. To dużo mniej niż średnia światowa (141). Pokazuje to, że jeśli nie zmienimy tego stanu, czeka nas niebawem całkowity brak konkurencyjności naszego przemysłu3.
Największy udział w polskim rynku robotów przemysłowych mają Fanuc, ABB oraz KUKA.
Rozwijanie oferty w kierunku obsługi zleceń z dziedziny robotyzacji i automatyzacji jest zdecydowanie dobrym ruchem ze strony APS. Popyt na tego typu usługi będzie rósł zarówno dzięki nowym instalacjom jak i serwisowi i inwestycjom odtworzeniowym.
Rynek usług inżynierskich w dziedzinie automatyzacji i robotyzacji jest rozdrobniony - w Polsce działa około 200 podmiotów. Liczba podmiotów na rynku wydaje się duża, ale jeśli przyjmiemy, że w Polsce co roku jest ponad 3 tys. nowych instalacji, należy zakładać, że zleceń wystarczy dla wszystkich zainteresowanych.
Wycena
W moich wycenach chciałbym w jak największym stopniu opierać się na scenariuszu, który według mnie jest najbardziej prawdopodobny. Wycena nigdy nie jest obiektywna. W dużym uproszczeniu, jej zadaniem jest wskazać przy jakim poziomie kapitalizacji (dzisiaj) istnieje szansa uzyskania zwrotu z inwestycji na poziomie przyjętego kosztu kapitału:
Kupując powyżej wyceny uzyskanej w modelu, oczekiwany zwrot z inwestycji będzie mniejszy niż stopa dyskontowa;
Kupując poniżej wyceny uzyskanej w modelu, oczekiwany zwrot z inwestycji będzie większy niż stopa dyskontowa.
Zawsze bardzo ważną kwestią jest również rozpatrywanie alternatywnej alokacji kapitału. Dana stopa zwrotu z inwestycji zawsze powinna być uzyskana przy jak najmniejszym możliwym ryzyku. Warto dobrze zastanowić się czy inwestowanie w niepłynne akcje spółki notowanej na rynku NewConnect przy oczekiwanym zwrocie z inwestycji na poziomie dobrej jakości obligacji korporacyjnych ma sens.
Założenia modelu wyceny APS:
Przychody:
2023 - 41,8 mln złotych;
2024-2028 - wzrost o 5% rocznie;
Marża EBIT w scenariuszu bazowym - 6,5%;
Stopa dyskontowa - 15,3%:
finansowanie w całości oparte o kapitał własny - używając modelu CAPM otrzymujemy wartość 15,3% (Rf = 5,3%; ERP = 10%; B = 1);
Reinwestycje powyżej amortyzacji w celu zachowania konkurencyjności;
Efektywna stopa podatkowa - 19%.
Dynamika przychodów po okresie prognozy - 2%.
Przepływy pieniężne zdyskontowano na dzień publikacji niniejszego materiału.
Na podstawie przyjętych założeń wycena APS wynosi 18 mln złotych (tj. 3,41 złotych w przeliczeniu na jedną akcję przy wycenie giełdowej na dzień 02.02.2024 - 4,40 złotych na jedną akcję).
Rozważając atrakcyjność poszczególnych poziomów wyceny, trzeba również brać pod uwagę niską płynność akcji APS.
Podsumowanie
W przypadku APS, trudno oczekiwać spektakularnego wzrostu skali działalności. Jednak przy większej liczbie dostępnych na rynku zleceń oraz rozwoju działalności w kierunku obsługi automatyzacji i robotyzacji, rentowność może ulec poprawie. Emitent dobrze kontroluje koszty i ma bogate referencje w zakresie realizacji prac przy kluczowej infrastrukturze. Trudny pod względem rentowności okres 2016-2018 można uznać za cenne doświadczenie korzystnie wpływające na kolejne okresy. Spółka wypłaca dywidendę i przy odpowiedniej cenie zakupu może być dobrą inwestycją.
Plusy
Kompetencje i doświadczenie.
Wejście w obszar automatyzacji i robotyzacji.
Sprzyjające otoczenie.
Umowa z ERBUD, która może korzystnie wpłynąć na wyniki finansowe raportowane w latach 2024-2025.
Minusy
Działalność wykonawców i podwykonawców zleceń związanych z infrastrukturą może charakteryzować się dużymi zmianami rentowności i być trudna do prognozowania.
Biznes jest trudny do skalowania i uzależniony od ogólnej koniunktury oraz inwestycji realizowanych przez podmioty strategiczne z punktu widzenia państwa.
Ryzyko wystąpienia sporów z klientami.
Zmiana zarządu po kilku dekadach stanowi pewną niewiadomą, ale może też być szansą na nowy impuls.
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowych analizach, kliknij “Subscribe now”.
Możesz liczyć na kilkanaście maili w roku z wysokiej jakości treścią. Zero spamu!
Indeks A-Z dotychczas omawianych spółek
Zachęcam do śledzenia mojego profilu na X @BrowarekMateusz
https://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/46316931,automatyka-pomiary-sterowanie-sa-3-2023-informacja-o-zawarciu-istotnej-umowy
Emitent
Bartłomiej Michałowski, POLSKA (PRAWDZIWIE) CYFROWA AUTOMATYKA I ROBOTYKA PRZEMYSŁOWA, Instytut Sobieskiego 2023