ATC Cargo działa w branży logistycznej specjalizując się w kompleksowej obsłudze ładunków. Spółka jest istotnym partnerem zwłaszcza dla firm prowadzących działalność międzynarodową.
Istota usługi spedycyjnej oferowanej przez ATC Cargo S.A. polega na organizacji procesu przemieszczania się przesyłek oraz szeroko pojętej obsłudze logistycznej przesyłek, w tym m.in. negocjowaniu stawek w imieniu klienta, zapewnieniu transportu, składowania, przeładunków oraz pełnej obsłudze formalnej (celnej, ubezpieczeniowej) związanej z przewozem ładunku. Dodatkowo ATC Cargo S.A. rozbudowuje konsekwentnie portfolio swych usług z zakresu logistyki magazynowej i kontraktowej. W toku wykonywanych usług Spółka monitoruje transport ładunku oraz wszelkie czynności z nim związane bądź zlecone dodatkowo przez klienta podczas całego procesu realizacji usługi oraz jak również rozwiązuje ewentualne problemy, mogące pojawić się w trakcie jego przebiegu1.
W ostatnich kwartałach spółka odnotowała dynamiczny wzrost wolumenu obsługiwanych ładunków, który przewyższa tempo wzrostu całego rynku.
Działalność ATC Cargo charakteryzuje się wysoką ekspozycją na uwarunkowania zewnętrzne. Znaczący wpływ na wyniki finansowe spółki ma poziom stawek frachtowych.
Wszystkie zaprezentowane informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych. Mimo zachowania staranności, publikowane treści mogą nie zawierać wszystkich istotnych informacji, a zaprezentowane wyceny mogą opierać się na błędnych założeniach. Przedstawione opinie są aktualne na dzień publikacji. Autor nie zobowiązuje się do aktualizacji opublikowanych wcześniej analiz. Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie przedstawionych materiałów. Pamiętaj, aby zawsze robić własny research. Kluczem do sukcesu w inwestowaniu jest ochrona kapitału. Autor może posiadać pakiety akcji omawianych spółek.
Działalność ATC Cargo
Założona w 2006 roku spółka ATC Cargo S.A. to operator logistyczny oferujący kompleksowe rozwiązania w zakresie zarządzania łańcuchem dostaw. Firma świadczy szeroki zakres usług, w tym:
Spedycja kontenerowa z wykorzystaniem frachtu morskiego, jak również transportu intermodalnego oraz transportu drogowego lub kolejowego jest dominującą usługą w strukturze przychodów ATC Cargo. Firma zapewnia również kompleksową obsługę ładunków drobnicowych w transporcie morskim oferując własny serwis drobnicowy.
Transport: firma oferuje usługi transportu morskiego, lotniczego, drogowego, kolejowego oraz intermodalnego.
Obsługa celna: spółka od początku swojej działalności świadczy usługi agencji celnej, polegające na obejmowaniu towarów wymaganą procedurą celną, głównie dopuszczeniem do obrotu, tranzytem lub wywozem.
Magazynowanie i logistyka kontraktowa: ATC Cargo oferuje usługi magazynowe, w tym w magazynie wysokiego składowania w Gdańsku. Zapewnia magazynowanie i realizację zamówień, w tym etykietowanie i oznaczanie towarów.
Obsługa portowa: firma świadczy usługi obsługi portowej (np. załadunek i rozładunek), ułatwiając sprawny przepływ towarów przez porty2.
ATC Cargo posiada biura w Gdyni, Szczecinie, Zielonej Górze, Łodzi, Radomsku, Małaszewiczach, Wrocławiu, Rzeszowie, Warszawie, Kuźnicy, Dorohusku oraz w Medyce.
Zarząd:
Wszyscy członkowie Zarządu ATC Cargo są związani ze spółką od dawna i mogą pochwalić się dużym doświadczeniem w branży.
Marcin Karczewski – Prezes Zarządu, w ATC Cargo od 2014 roku, rolę CEO pełni od 2022 roku.
Wiktor Bąk – Wiceprezes Zarządu, jeden z współzałożycieli ATC Cargo. Odpowiada za kwestie finansowe oraz politykę kadrową.
Michał Kierśnikiewicz – Członek Zarządu, w ATC Cargo od 2014 roku, a w Zarządzie od 2023 roku.
Akcjonariat:
W rękach Zarządu jest około 30% akcji i niemal 40% głosów na WZ.
Free float wynosi 18,5%, a średnia wartość dziennych obrotów około 20 tys. złotych.
Dostawcy:
ATC Cargo świadcząc usługi dla swoich klientów współpracuje z siecią podwykonawców takich jak przewoźnicy morscy, operatorzy intermodalni oraz kolejowi, agenci, operatorzy magazynów, przewoźnicy drogowi, linie lotnicze.
Klienci:
Odbiorcami usług Emitenta są przedsiębiorcy o zdywersyfikowanym profilu działalności, od branży meblarskiej, elektronicznej, fotowoltaicznej czy chemicznej – aż po branżę dekoracyjną czy akcesoriów gospodarstwa domowego. Potencjalnym odbiorcą oferowanych przez Spółkę usług jest każdy podmiot, który w wyniku prowadzonej działalności wykazuje zapotrzebowanie na zlecenie organizacji transportu towarów bądź materiałów z każdego miejsca na świecie i w dowolnej relacji, jak również w zakresie składowania, przeładunków czy też usług obsługi celnej3.
W 2022 roku za 86% przychodów ATC Cargo odpowiadała spedycja kontenerowa i drobnica morska. Spółka zaprzestała podawania tej informacji w raportach okresowych, ale można zakładać, że nie nastąpiły istotne zmiany w tym zakresie.
Około 80% sprzedaży realizowana jest na rzecz podmiotów krajowych.
Przewaga konkurencyjna:
ATC Cargo jest jednym z największych operatorów kontenerowych w Polsce dzięki czemu może oferować swoim klientom szeroki wachlarz usług, a także promować się jako wiarygodny partner.
Kluczem w tego typu działalności są relacje z klientami i dostawcami. Sprawna, rzetelna obsługa i maksymalne uproszczenie czynności administracyjnych mogą pozwolić na utrzymanie klientów przez lata. Oczywiście jest to aspekt, który trudno jest zbadać z perspektywy niniejszej analizy.
Wyniki finansowe
Głównym komponentem kosztów operacyjnych ATC Cargo są usługi obce, które są uzależnione od obowiązujących stawek frachtowych. Realizując usługi dla swoich klientów, spółka korzysta z usług obcych realizowanych przez między innymi armatorów morskich, agentów, przewoźników drogowych oraz operatorów intermodalnych. W konsekwencji zmienność stawek frachtowych ma również przełożenie na osiągane przychody.
Obok usług obcych, najbardziej znaczącą pozycją wśród kosztów operacyjnych są wynagrodzenia.
Marża brutto w ujęciu procentowym jest względnie stała, ale wyższe stawki frachtowe pozwalają osiągnąć spółce większą nominalną wartość marży brutto co ma przełożenie na wynik operacyjny.
*Na wykresie zaznaczono okres bardzo wysokich stawek frachtowych i co za tym idzie wysokich przychodów w przeliczeniu na TEU.
Przychody ze sprzedaży w ATC Cargo za ostatnie 12 miesięcy wyniosły 436,1 mln złotych (+23,5% r/r).
Zysk netto w okresie ostatnich 12 miesięcy osiągnął wartość 14,9 mln złotych, w porównaniu do 19 mln złotych w tym samym okresie rok wcześniej (-21,4% r/r).
Wynik EBITDA z ostatnich 12 miesięcy wynosi 19,2 mln złotych wobec 25,5 mln złotych w tym samym okresie rok wcześniej (-24,9%).
Działalność ATC Cargo generuje atrakcyjne zwroty z zainwestowanego kapitału. Od 2018 roku wartość ROCE utrzymuje się powyżej poziomu 20%.
ATC Cargo nie ma znaczącego zadłużenia. Na koniec 2023 roku, spółka miała 2,3 mln złotych zobowiązań z tytułu leasingu oraz 1,5 mln złotych zobowiązań w związku z kredytem bankowym (wymagalny do 1 roku). Warto za to zwrócić uwagę na rosnący poziom należności, który zwiększa zapotrzebowanie na kapitał obrotowy (86,2 złotych należności na koniec III kwartału 2024 roku wobec 43 mln złotych na koniec 2023 roku, +43,2 mln złotych).
Wartość środków pieniężnych na koniec III kwartału 2024 roku wynosiła 24,4 mln złotych. W 5 z ostatnich 6 lat, spółka wypłacała dywidendę (2023: 0,85 zł; DY 4,9%).
Stawki frachtowe
W domenie publicznej dostępnych jest kilka indeksów cenowych śledzących stawki frachtowe. Przykładem indeksu, który można obserwować analizując działalność ATC Cargo jest “FBX11”.
Freightos - Freightos Baltic Index [FBX11] - China/East Asia to North Europe (Weekly):
Obecnie, mamy do czynienia z relatywnie wysokimi stawkami frachtowymi.
Rynek
Na świecie, co roku przewozi się ponad 800 mln TEU (twenty-foot equivalent unit). Transport morski jest wykorzystywany w przypadku 90% światowego handlu. Ponad 50% transportu morskiego to transport kontenerowy.
W polskich portach obsługuje się około 3 mln TEU rocznie. W latach 2015-2022, wolumen w polskich portach rósł szybciej niż na świecie osiągając dynamikę CAGR 7,4% (wobec 2,9% na świecie). Port w Gdańsku odpowiada za blisko 70% całkowitej liczby przeładunków w polskich portach.
W 2023 roku, spółka ATC Cargo obsłużyła o 20,8% więcej kontenerów niż rok wcześniej - 129 tys. TEU. Szacunkowy, ilościowy udział rynkowy ATC Cargo na przestrzeni ostatniej dekady oscylował wokół 4%.
Obecnie pod względem wolumenu, ATC Cargo rośnie szybciej niż rynek. W I połowie 2024 roku, liczba kontenerów obsłużonych w polskich portach wzrosła o 8% r/r, a liczba kontenerów obsłużonych przez ATC Cargo wzrosła w tym okresie o 30%.
Jako przyczynę rosnącego wolumenu, ATC Cargo wskazuje zarówno pozyskiwanie nowych klientów jak i rozwój współpracy z dotychczasowymi klientami.
Polskie porty morskie
Możliwości rozwoju działalności ATC Cargo są w dużym stopniu uzależnione od sytuacji w polskich portach. Aktualnie dobiega końca rozbudowa Baltic Hub (Port Gdańsk). Nowy terminal zwiększy przepustowość o 1,5 mln TEU rocznie do około 4,5 mln TEU rocznie.
Baltic Hub - w tle “sztuczna wyspa” terminalu T3:
Sama infrastruktura i jej przepustowość nie gwarantują wzrostu wolumenu przeładunków kontenerowych, który jest uzależniony od wielu czynników:
wartość wymiany handlowej Polski;
ładunki tranzytowe - lokalny rynek nie może zapewnić znaczącego wzrostu polskim portom stąd istotna jest walka konkurencyjna z portami z Europy Zachodniej;
rozwój infrastruktury transportowej w Polsce - np. kolej;
strategia największych armatorów co do realizowanych tras;
sytuacja geopolityczna.
W wyniku przetasowań sojuszy pomiędzy armatorami, w marcu 2025 roku Maersk zamknie bezpośrednie połączenie pomiędzy Azją, a Gdańskiem.
Pojawiły się informacje o nowych połączeniach realizowanych przez MSC, ale na ten moment nie ma jasności co do wpływu powyższych zmian na wolumen kontenerów obsługiwanych w Porcie Gdańsk.
Jeżeli ktoś interesuje się tym tematem, warto śledzić użytkownika @MrMireaux na platformie X. Poniżej informacje o nowych połączeniach.
ALBATROS – nowy serwis z pięciu chińskich portów i jednego koreańskiego, poprzez Singapur, z trzema portami w północnej Europie przed zawinięciem do GDAŃSKA(!).
BRITANNIA – nowy serwis z trzech chińskich portów i jednego wietnamskiego, poprzez Colombo na Sri Lance, z dwoma portami w północnej Europie przed zawinięciem do GDAŃSKA I GDYNI(!!!).
Wyraźnie widać, że nie dość, że MSC zajmie miejsce Maerska w Gdańskim Baltic Hubie, to jeszcze korzystać będzie z dobrodziejstw otwarcia nowego Terminalu 3 w naszym największym głębokowodnym porcie kontenerowym4.
Cała treść:
https://x.com/MrMireaux/status/1873802585582326208
Konkurencja na rynku logistycznym
Na rynku działa wielu dużych operatorów logistycznych, takich jak na przykład Grupa Raben, Grupa SUUS, DSV oraz JAS-FBG. Do tego mamy też szereg mniejszych podmiotów prowadzących bardziej specjalistyczną działalność:
C.HARTWIG GDYNIA S.A (432 mln; 2,7%)*
Morska Agencja Gdynia sp. z o.o. (395 mln; 6,8%)
TIRSPED Sp. z o.o. (170 mln; 1,3%)
DIERA Sp. z o.o. (136 mln; strata)
Expeditors Polska sp. z o.o. (123 mln; 6,2%)
*w nawiasie przychody w 2023 roku oraz marża EBIT
Wycena
Kapitalizacja ATC Cargo na dzień 24 stycznia 2025 wynosi 105,4 mln złotych (P/E 7,1x). EBITDA po skorygowaniu o płatności związane z umowami leasingu (1 mln złotych) za ostatnie 12 miesięcy kształtuje się na poziomie 18,2 mln złotych, co przy Enterprise Value w wysokości 87,9 mln złotych daje mnożnik EV/EBITDA 4,8x. Aktualne mnożniki nie odbiegają od tego co obserwowaliśmy w ostatnich latach.
Budując prosty model DCF “od tyłu”, można wywnioskować, że aktualna wycena rynkowa zakłada długoterminowe ustabilizowanie się przychodów na poziomie powyżej 400 mln złotych oraz marżę EBIT w przedziale 4-5%. Zatem wydaje się, że spółce będzie trudno zaskoczyć rynek wynikami.
Podsumowanie
ATC Cargo to dobra spółka z perspektywami dalszego rozwoju w ciekawej branży. Oszacowanie wartości tego biznesu jest wyzwaniem ze względu na istotne uzależnienie wyników finansowych od czynników zewnętrznych.
Wydaje się, że przy obecnej wycenie rynkowej i sprzyjających spółce stawkach frachtowych, trudno obronić tezę wskazującą na potencjał kursu akcji do istotnego wzrostu.
Jeśli nie chcesz przegapić nowych materiałów, kliknij “Subscribe now”.
Indeks A-Z dotychczas omawianych spółek
Zachęcam do śledzenia mojego profilu na X @BrowarekMateusz
Sprawozdanie okresowe ATC Cargo
Na podstawie materiałów ATC Cargo
Sprawozdanie okresowe ATC Cargo
X @MrMireaux