Grupa Kapitałowa Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości (PTWP) działa na rynku od 1995 roku. Zgodnie ze swoją nazwą, od początku realizuje szerokie spektrum usług dla przedsiębiorców. Główne segmenty działalności spółki to:
prowadzenie branżowych portali i serwisów internetowych (segment online);
organizacja konferencji, seminariów i wydarzeń specjalnych;
zarządzanie Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach (MCK) oraz Spodkiem.
Historyczne wyniki finansowe
Skonsolidowane wyniki finansowe zaraportowane przez PTWP w 2021 roku to 55 mln złotych przychodów ze sprzedaży oraz 8 mln złotych zysku netto (przy czym zysk netto zawiera zdarzenie jednorazowe w wysokości około 3,5 mln złotych z tytułu umorzenia tarczy PFR).
Restrykcje pandemiczne wpłynęły negatywnie na wyniki osiągnięte w 2020 roku, wieloletni trend systematycznego wzrostu przychodów został złamany. 2018 rok odstaje pod względem zarówno przychodów jak i zysku netto ze względu na organizację Szczytu Klimatycznego ONZ - COP24. Rentowność PTWP w poprzednich latach zmieniała się w zależności od liczby oraz skali organizowanych eventów i była trudna do prognozowania.
W 2020 roku, spółka skorygowała swój model biznesowy stawiając na rozwój segmentu online. Rozpoczęto intensywne prace na rzecz pogłębienia monetyzacji zasięgów generowanych przez branżowe portale. Dodatkowo, organizowane wydarzenia udostępniono również w formule zdalnej.
Bieżące wyniki finansowe
Pierwsza połowa 2022 roku przyniosła znakomite wyniki finansowe - 48 mln złotych przychodów ze sprzedaży oraz 9,4 mln złotych zysku netto. W II kwartale 2022 roku odbył się Europejski Kongres Gospodarczy, który z pewnością przyczynił się do świetnych wyników (co ciekawe z punktu widzenia porównywalności danych, ta sama impreza w roku poprzednim odbyła się w III kwartale), ale można zakładać, że również inne imprezy charakteryzowały się dobrą rentownością. Ostatni raport okresowy PTWP nie zawiera wielu informacji na temat czynników wpływających na dobre wyniki. Można przypuszczać, że następuje realizacja odroczonego popytu na różnego rodzaju wydarzenia.
W wynikach spółki widać wyraźną sezonowość - najlepsze kwartały to II oraz III. Poprawa wyników r/r w kolejnych kwartałach jest bardzo prawdopodobna. Na bilansie uwagę zwraca uwagę istotna pozycja gotówkowa w wysokości 36,5 mln złotych oraz brak zadłużenia.
Segmenty działalności
W segmencie branżowych portali i serwisów internetowych, spółka zależna PTWP-Online Sp. z o.o. prowadzi blisko 20 serwisów należących do kategorii takich jak biznes, gospodarka, kadry, handel oraz nieruchomości. W tabeli poniżej przedstawiono liczbę odwiedzin poszczególnych portali w ostatnich trzech miesiącach (w tysiącach).
Od 2020 roku, PTWP inwestuje w segment online co przełożyło się na lepsze wyniki. Celem jest uruchomienie nowych serwisów, rozwój działalności e-commerce oraz sprzedaż płatnych treści.
Poza liczbą odwiedzających poszczególne portale, PTWP może pochwalić się dużymi zasięgami jeśli chodzi o newslettery (około 300 000 zapisanych odbiorców) oraz social media (około 500 000 śledzących profile należące do Spółki). Posiadane zasięgi mogą stanowić fundament do poszukiwania dodatkowych przychodów. Przykładem takiego działania jest serwis gieldarolna.pl.
Prawdopodobnie na chwilę obecną działalność e-commerce ma niewielkie znaczenie jeśli chodzi o wyniki PTWP. Wydaje się, że spółka ma dobrze opanowaną produkcję contentu oraz zdobywanie rynku w poszczególnych niszach. Jednak e-commerce wymaga innych kompetencji. Tutaj pewnie najlepszą drogą byłyby przejęcia i wykorzystanie własnych zasięgów do napędzenia sprzedaży.
***
Kolejne segmenty działalności PTWP stanowią organizacja eventów oraz zarządzanie obiektami. PTWP co roku organizuje około 250 spotkań biznesowych, konferencji, targów, a także imprez o charakterze kulturalnym oraz sportowym. Działalność tego typu realizowana jest przez PTWP Event Center Sp. z o.o. (niedawno rozbudowano strukturę GK i powołano nowy podmiot - PTWP Obiekty sp. z o.o.). Spółka dysponuje rozpoznawalnymi obiektami w największej aglomeracji w Polsce. Na podstawie umowy podpisanej z Miastem Katowice w 2016 roku na okres 15 lat (za 9 lat ryzyko utraty koncesji), PTWP zarządza Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach (MCK) oraz Spodkiem. Według portalu InfoKatowice.pl, umowa jest bardzo korzystna dla PTWP i opiewa na kwotę około 1,5 mln netto rocznie za użytkowanie MCK oraz Spodka. Miasto Katowice dysponuje obiektami tylko przez kilkadziesiąt dni w roku oraz jest zobowiązane na mocy umowy do inwestowania w oba kompleksy [1].
PTWP zwiększa liczbę organizowanych wydarzeń. Niedawno udało się przejąć kilka dużych eventów targowych od Expo Silesia (np. Toolex, ExpoWelding). Zgodnie z informacjami pochodzącymi z raportów okresowych, kalendarz eventowy na 2022 oraz 2023 rok został zapełniony.
Podsumowanie
Spółka podejmuje działania w kierunku pogłębienia monetyzacji zasięgów internetowych, co powinno przełożyć się na lepsze wyniki w segmencie online. Obecnie organizowane wydarzenia mają charakter hybrydowy przez co są bardziej dostępne dla zainteresowanych. Mamy do czynienia z realizacją odroczonego popytu na eventy. Wyniki finansowe w bieżącym roku będą rekordowe. PTWP posiada środki finansowe w wysokości 36,5 mln złotych oraz zerowe zadłużenie. Trwają przygotowania do przeniesienia notowań z rynku NewConnect na GPW. Na dzień 22 sierpnia 2022 roku, spółka została wyceniona na 62 mln złotych (C/Z = ~4).
Szanse (z punktu widzenia inwestora):
znaczące zasięgi online, które można lepiej monetyzować;
środki finansowe na rozwój organiczny oraz przejęcia (recesja może być dobrym okresem na akwizycje);
przy braku możliwości zainwestowania zgromadzonych środków, spółka może wypłacić dużą dywidendę;
rosnące znaczenie segmentu online (większa powtarzalność wyników) wpłynie na ustabilizowanie osiąganej marży;
realizacja odroczonego popytu w segmencie eventów;
przejście na GPW;
Zagrożenia:
bardzo słabe obroty, niski free float;
planowane projekty e-commerce mogą okazać się niepowodzeniem;
ryzyko utraty koncesji na MCK oraz Spodek za 9 lat;
otoczenie makroekonomiczne.
Wydaje się, że kluczowe pytania na najbliższe kwartały to trwałość poprawy wyników finansowych oraz przeznaczenie zgromadzonych środków finansowych. Kolejne raporty będą niezwykle ciekawe.
Jeśli powyższy materiał przypadł Ci do gustu, zachęcam do subskrybowania poprzez kliknięcie “Subscribe now”.
Przypisy:
[1] https://www.infokatowice.pl/2018/01/29/miasto-w-tym-roku-wyda-miliony-na-spodek-i-mck-na-obiektach-zarabia-prywatna-firma/
Wszystkie zaprezentowane informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych. Mimo zachowania staranności, publikowane treści mogą nie zawierać wszystkich istotnych informacji dotyczących analizowanych podmiotów. Autor może posiadać niewielkie pakiety akcji opisywanych spółek. Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie przedstawionych materiałów.